שאלות ותשובות HiBebe

ההיסטוריה של מכשירי הדופלר

הדופלר הראשון (הידוע גם בשם מוניטור עובר) הומצא על ידי הרופא הידוע ד"ר אדוארד ה. הון (Hon) בשנת 1958, כמכשיר האזנה לא-פולשני המשתמש בתהודה של גלי האולטרסאונד כדי לקלוט את דופק הלב של התינוק.

השם "דופלר", שניתן למכשירים אלה, נגזר משמו של הרופא האוסטרי כריסטיאן דופלר (Doppler), שהתגלית שגילה ב 1845 לגבי הייחודיות של צליל נע ידועה כיום בשם "אפקט דופלר".

דוקטור דופלר הסביר, שהשינוי הנקלט בתדירות גלי האור והצליל הוא תולדה של התנועה היחסית של המקור ושל המתבונן. הרעיונות שלו סללו את הדרך לתיאוריות שונות, כולל הרעיון שהיקום מתפשט, ואיפשרו לעקוב אחר דפוסי מזג אוויר באמצעות מעקב אחר גלי רדיו אלקטרומגנטיים.

מכשירי דופלר למעקב אחר דופק העובר משתמשים ב"אפקט דופלר" זה כדי לאתר את דופק הלב של התינוק , במטרה לאפשר לנשים ההרות להקשיב לדופק ולחלוק את פלא ההריון עם משפחותיהן וחבריהן.

איך עובדים מכשירי הדופלר?

הדופלרים משתמשים בגלי קול כדי לקלוט את דופק העובר ברחם. הגשוש (probe) מעביר גלים על-קוליים נמוכים הפוגעים ברקמה נעה, במקרה הזה הדופק של התינוק. גלים אלה חוזרים חזרה ויש שינוי קל בתדירות שלהם, הידוע בשם היסט-דופלר (Doppler shift), והוא הבסיס שעליו מבוססות רוב פרוצדורות האולטרסאונד.

דופלרים לעובר

למה לא לקנות מכשיר דופלר?

יש לנו מגוון רחב של מכשירי דופלר למכירה, המאפשרים לך להקשיב לדופק של העובר שלך.[הקליקי כאן למידע נוסף]

דופלרים

האם בטוח להשתמש בדופלר לעובר?

כל דופלר שאנחנו מספקים משתמש באותה טכנולוגיית אולטרסאונד שבה משתמש מקצוע הרפואה מזה עשרים וחמש שנים. ייתכן אפילו שהספקת לראות את המיילדת שלך משתמשת במכשיר כזה. מעולם לא דווח על השפעות שליליות של המכשיר, לא על התינוק ולא על האם. מכשירי הדופלר אינם זהים לסורקי האולטרסאונד שבהם משתמשים בבית החולים כדי להראות לך תמונות של העובר. מכשיר הדופלר פועל באמצעות שימוש באנרגיה נמוכה מאוד. כל מכשירי הדופלר שלנו קיבלו אישור של משרד הבריאות הישראלי ועומדים בכל הדרישות הרפואיות של האיחוד האירופי (CE).

יש הרבה מכשירי דופלר בשוק. מהם ההבדלים ביניהם?

יש הרבה סוגים שונים של מכשירי דופלר בשוק, אבל בעיקרון, ישנם שני סוגים עיקריים של מכשירים: ה"sound" וה "LCD”".שני סוגי המכשירים משתמשים באותה טכנולוגיה, אבל דופלר ה"sound" יאפשר לך לשמוע רק את הדופק של העובר, ואילו דופלר ה LCD יאפשר לך לראות רישום של דופק העובר על גבי מסך LCD בנוסף על שמיעת הדופק.

האם כדאי לקנות או לשכור מכשיר דופלר?

יש נשים ששוכרות מכשיר דופלר בשלבים המוקדמים של ההיריון כאמצעי הרגעה, לפני שהעובר מתפתח מספיק כדי להציג סימנים יותר ברורים של תנועה. אולם, אנחנו מגלים שהנשים הללו נהנו כל כך מן השימוש בדופלר עד שהן מחליטות להאריך את תקופת ההשכרה עד סוף ההיריון!

נשים אחרות להוטות מאוד להחזיק מכשיר כזה בבעלותן ולכן הן קונות מכשיר דופלר.

הבחירה היא כולה שלך, אבל אם את לא בטוחה לגבי רכישת מכשיר הדופלר, ייתכן שהשכרה תתאים לך יותר, מאחר שהיא מציעה לך פתרון חסכוני בטווח הקצר ומעניקה לך את הגמישות לדחות למועד מאוחר יותר את ההחלטה האם לקנות או לא לקנות את המכשיר.

באיזה שלב של ההיריון כבר ניתן לשמוע את התינוק?

זה תלוי במגוון גורמים, אבל בעיקרון מדובר בטכניקה. בשימוש נכון, ניתן לשמוע את העובר כבר בשבוע ה 14 להיריון , אבל בדרך כלל ניתן לשמוע את הדופק בערך בשבוע ה 16 להיריון.

האם אני זקוקה לג'ל אולטרסאונד?

הרבה יותר קל לקלוט את הדופק של תינוק כאשר משתמשים בג'ל אולטרסאונד. הג'ל פועל כחוצץ בין הגשוש לבין הבטן שלך ומוליך את הקול בצורה אפקטיבית יותר, כך שתוכלי לשמוע את הדופק בצורה יותר ברורה וחזקה. אנחנו ממליצים למרוח את הג'ל בנדיבות כאשר את משתמשת בדופלר.

איך צריך לטפל במכשיר הדופלר?

כל מכשירי הדופלר שלנו מגיעים עם אחריות ייצרן לשנה אחת לפחות. הדופלר הוא מכשיר רגיש ויש לטפל בו נכון כדי לשמור על תוחלת החיים של המכשיר. לאחר השימוש במכשיר, יש לנקות את הגשוש באמצעות מטלית רכה ולהחזיר את מכשיר הדופלר לתוך האריזה המקורית שלו כדי להגן עליו מפני אבק ולחות. בשום אופן אין להכניס את המכשיר לתוך נוזל.

איך נשמע הדופק של העובר שלי?

דופק העובר נשמע כמו פרסות של סוס דוהר. קצב הדופק של העובר נע בדרך כלל בין 120 ל 160 פעימות בדקה, בערך פי שניים מהיר יותר מן הדופק של האם (את קצב הדופק של האם ניתן לבדוק באמצעותספירת פעימות).כמו כן תשמעי צליל הדומה לצליל של רוח נושבת. זוהי השלייה. בשלבים המאוחרים יותר של ההיריון ייתכן אפילו שתשמעי גיהוקים ובעיטות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *